У четвер 30 березня 2017 року відбулася Перша Львівська обласна конференція «Разом для дітей! Деінституалізація та розвиток соціальної політики на місцях». Організаторами стали БФ «Українська Галицька Фундація», за сприяння Львівської міської ради, Служби у справах дітей ЛОДА, Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Громадянської кампанії «Відкриваємо двері дітям».

Метою заходу було почати діалог між усіма, хто в тій чи іншій мірі залучений до роботи з дітьми соціально незахищених категорій у Львівській області, активізувати процес деінституалізації та якісного розвитку соціальної політики на місцях.

У конференції взяло участь 148 учасників. Це керівники та представники громадських і благодійних організацій, волонтерських та церковних ініціатив, представники соціальних служб, директори інтернатних закладів та депутати місцевих рад з усієї Львівщини. Були учасники і з інших міст, зокрема – Тернополя, Івано-Франківська та Києва.

«Захід був максимально практичним, ми намагалися спонукати людей до спілкування, ділення думками, налагодження співпраці. Особливо приємною склалася сама атмосфера – живі дискусії, активні обговорення, з максимальною повагою до чужої (часто абсолютно іншої) думки.

Впродовж 9 годин 140 людей сфокусовано обговорювали тему допомоги дітям, ділилися досвідом та отримували відповіді на свої питання від практиків. А основне – вже на місці учасники домовилися про, як мінімум, 4 спільні проекти. То тільки з того, що розповіли мені.»

Валентина Ведровська

Голова Правління БФ «Українська Галицька Фундація»

Серед спікерів конференції були: Оксана Стоколос-Ворончук – заступник голови ЛОДА; Оксана Рубай – радник міського голови; Володимир Лис – директор Служби у справах дітей ЛОДА; Ярослав Бордіян – Керівник Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; Парасковія Дворянин – перший заступник голови ЛОР.

 

 

Позиція керівників органів місцевої влади виявилась одноголосною: система догляду за дітьми потребує негайних змін!

“Під час конференції константували, що колективна опіка дітей, інституційний їх догляд є  неефективним і зараз саме той час, коли вкрай необхідно втілювати нові альтернативні форми виховання.  Як спікери, так і  учасники конференції погодились, що це складний, комплексний і тривалий процес, тому важливо діяти, активно використовувати позитивний досвід, який вже є в Україні та адаптовувати передові зарубіжні моделі. При цьому виховання дитини в родині має бути пріоритетним, а в біологічній сім’ї – цільовим завданням.

Атмосфера заходу спонукала до налагодження контактів, подальшого спілкування та співпраці. Таким чином, гасло  конференції “Разом для дітей!” – виправдало усі очікування. Для себе резюмувала, що небайдужих людей зі щирим бажанням допомогти дітям, які цього потребують, багато, їх просто необхідно об’єднувати, налагоджувати між ними комунікацію, взаємини, робити їх однодумцями в напрямку на деінституалізацію заради нашого майбутнього – дітей”

Оксана Рубай, радник міського голови Львова.

Вагомий внесок в подію зробила присутність Володимира Вовка, заступника директора департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України. Він розкрив учасникам бачення процесу деінституалізації та її важливість для національного рівня. А потім весь день спілкувався з учасниками, відповідав на всі можливі запитання і став просто незамінним джерелом інформації та конструктиву.

«Таке відчуття, що цей захід і вся ваша діяльність оповиті якимось світлим ореолом. Вам вдалося об’єднати необ’єднуваних, налаштувати на співпрацю тих, хто завжди гарно робить своє і критикує те, що роблять інші… Як на мене, це успішний та багатообіцяючий старт!»

Володимир Вовк

заступник директора департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України

 

Ще одним теплим моментом був скайп-зв’язок із Уповноваженим Президента України Миколою Кулебою. Він ще раз наголосив на важливості превентивних механізмів та підтримці сімей. Хоч Микола Кулеба не зміг бути безпосередньо але й за 550 км всі відчули, що є шалена підтримка їхньої діяльності та віра, що Львівщина й надалі буде однією з перших областей у питання захисту прав дітей.

Програма заходу була неймовірно насиченою.

Учасники ознайомилися з аудитом системи захисту дітей та дослідили практичний досвід реформування системи захисту дітей на місцевому рівні. Ці теми розкрили Катерина Залєвська та Ольга Мороз з БО «Hope and Homes for Children».

А провідна львівська ІТ компанія SoftServe презентувала онлайн-карту потреб та ресурсів, яка вже зовсім скоро буде запущена на Львівщині.

В панельних дискусіях обговорили теми інклюзивної освіти та послуг для дітей і сімей на рівні громади. Гаряче дискутували про можливості співпраці влади та громадських організацій, а ще більше – про «плюси» та «мінуси» інституційного догляду. Ділилися досвідом як своїм, так і від закордонних друзів і партнерів. А депутати ЛМР Юля Гвоздович та Уляна Пак разом з групою обговорили соціальну складову стратегії «Львів дружній до дітей»

 

«Підсумовуючи скажу одне: захід пройшов вдало але він пройшов. Тепер треба робити наступний крок! Львівщина готова до змін. Це видно навіть по тому, що подія, метою якої було об’єднання сама готувалася і реалізовувалася через об’єднання зусиль абсолютно різних людей та структур. Ми вже почали діалог, ми вже маємо впевненість, що час змін настав. Головне зараз – не втратити запал, прийняти чітке рішення і почати діяти. Бо якщо ми вибираємо, що інтереси дитини мають бути на першому місці, то й діяти маємо відповідно до цього!»

Валентина Ведровська, Голова Правління БФ УГФ.