23 липня вже втретє стартувала Галицька Школа Лідерства для дітей Буського району. Стати учасником літнього денного табору змогли хлопці та дівчата від 11 років, абсолютно безкоштовно. До участі у розвиваючому таборі запросили школярів із прилеглих сіл: Олесько, Ожидів, Соколівка, Кути, Тур’я, Гутисько-Тур’янське, Переволочна, Чаниш, Чіжки, Грабина, Баймаки, Брахівка.  

Галицька Школа Лідерства – це територія особистого розвитку та росту, це можливість мотивувати й надихнути, а ще турбота про майбутнє громад. Цьогоріч ГШЛ тривала тиждень із 23 по 29 липня, щодня із 10 до 18 години у приміщенні школи села Соколівка.

Благодійний фонд «Українська Галицька Фундація», забезпечив доїзд, харчування, екскурсії та навчання для кожного учасника. Під час табору діти розвинули лідерські якості, здобули знання та навички із створення проектів та їхньої реалізації, також із навчальною метою  відвідали Львів.

Розпочалося усе із знайомства та презентації власних населених пунктів, усі діти прослухали лекцію із створення бренду села. Адже у сучасному світі від бренду території залежить також її благополуччя. Опісля, кожна із восьми команд представили власні логотипи, слогани, легенди та сильні сторони своїх сіл. Окрім того, на дітей чекали естафети, командні ігри й футбол. Адже лідер – це той, хто бере на себе відповідальність та веде як у справах, так і в іграх.

Другий день присвятили пошукам локальних проблем та оптимізації ресурсів, щоб діти навчилися виділяти основне серед безлічі питань. Після лекція усі команди мали час підготувати презентації своїх проблем, сформувавши «дерево причин та наслідків». Найважче дітям було працювати у командах, тому кожен день тренери присвячували згуртуванню й роботі заради однієї цілі – сформувати дружній колектив. Тому одна із тренерів провела лекцію-тренінг на пошук конфліктів і роботу із власними емоціями.

У третій день до ГШЛ завітав Голова Буської РДА Петро Мороз разом із заступниками, щоб познайомитися із майбутніми лідерами своїх громад та послухати, що турбує дітей. Якраз вчасно, бо ж команди завершували презентації проблем й формували їхні джерела. Найчастіше діти обирали:

 • засмічення території
 • спалення сміття
 • пожежі у лісі
 • велика кількість безпритульних тварин
 • відсутність місць для дозвілля
 • брудне футбольне поле

Голова РДА отримав багато питань й пообіцяв деякі рішення. Та найбільше вразив гостей той факт, що на запитання, хто планує покинути своє село після закінчення 9-11 класів, 50 дітей відповіли ствердно. Деякі хочуть покинути й країну. Тому шукати рішення й працювати з молоддю потрібно вже сьогодні, поки ці діти ще у своїх громадах.

В четвер Галицька Школа Лідерства вирушила до Львова, щоб продемонструвати все те про що говорили на лекціях. Усе можливо – запевнили учасників школи у Львівській ОДА та ЛОР.

Щоб доторкнутися, побачити й почути тих, хто вже зараз приймає рішення на рівні цілої області, варто побувати у залі засідань. Будувати плани на майбутнє, ставити правильні питання й отримувати відповіді – цього теж потрібно навчатися.

Завдяки заступнику голови Львівської обласної державної адміністрації Оксані Стоколос-Ворончук та начальнику Служби у справах дітей ЛОДА Володимиру Лису й депутатові Львівської обласної ради Олегові Домчаку молоді лідери Буського району змогли приміряти на себе роль чиновників, депутатів, а найважливіше – тих, хто бере на себе відповідальність.

Щоб зрозуміти природу рішень діти також зустрілися із молодими лідерами, депутатами Юлією Гвоздович та Романом Лозинським. Останні переконали, що починати зміни можна у будь-якому віці, основне – бажання й віра.

Історію ще одного лідера почули діти в Літературно-меморіальному музеї  Івана Франка, де він жив та творив. Бо є лідери вічні, які й опісля сотень літ ведуть за собою.

Завершили поїздку із сучасним лідером, який започаткував на Львівщині власну полуничну справу. Крізь зневіру, після війни на Сході, коли усі сумнівалися – він діяв. Як не боятися, як бути рішучим і починати з нуля,  – розповів Микола Стецьків. Українські фермери такі!

Завершували робочий тиждень учасники ГШЛ пошуком рішень та переосмисленням проблем. Цікаво, що цього разу діти виконали усі вимоги й правильно розподілили ресурси, причини, наслідки та вирішення. Окрім того, отримали грантові заявки, аби вже зараз вчитися працювати із ними.

У суботу усі 8 команд допрацьовували власні проекти й готували презентації. Щоб зняти переживання УГФ вирішили присвятити другу частину дня відпочинку на ставку. Адже лідери повинні й правильно та активно відпочивати.

Останній день табору припав на День села Соколівка, тому презентували свої проекти діти перед загальними святкуваннями. Із 83 учасників, лише 58 дітей отримали сертифікати про успішне завершення школи.

На довгоочікуваній презентації обрали наступні проблеми:

 • відсутність спортивного майданчика
 • поганий стан футбольного поля
 • велика кількість безпритульних тварин
 • засмічена територія парку
 • засмічена територія села
 • відсутність смітників поблизу школи
 • спалення сміття
 • відсутність місць для дозвілля

Усі проблеми були почуті та обговорені Головою Правління  БФ «УГФ» Валентиною Ведровською й заступником голови Буської РДА Тетяною Сай. Адже найкращі проекти будуть співфінансовувати Українська Галицька Фундація та районна й місцева влада. А вже восени найбільш мотивовані  візьмуть участь у масштабному форумі лідерів.

Опісля вручення сертифікатів та подяки усім причетним до ГШЛ – розпочалося свято.

БФ «УГФ» подарував усім дітям безкоштовні атракціони, а ще безліч арт-зон просто неба. Аквагрим, розпис хною, розмальовки, фігурки й фарби для малювання, вироби із фетру, плетіння нитками й фото-зона. Емоції дітей варті усіх зусиль, а одне змінене життя кожного задіяного ресурсу.

Варто зрозуміти, що майбутнє громади залежить від усіх мешканців. Та найбільше від тих, хто залишиться у ній. Щоб у своє рідне село хотіли повернутися, щоб його хотіли розвивати, щоб воно мало шанс на життя – потрібно діяти вже зараз. Діти – це основний ресурс громади, не варто його недооцінювати.

Нехай громада стане домом для кожного!

Ініціатором та організатором проекту виступає голова благодійного фонду «Українська Галицька Фундація» Валентина Ведровська, у рамках національного телевізійного шоу «Нові лідери».

Автор, Софія Ворончук